20.06.2016

Respektuj przepisy i żyj. PLK rozpoczyna XII edycję kampanii społecznej Bezpieczny przejazd…

Maleje liczba wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Jednak wciąż aż 98% kolizji to skutek ignorowania znaków drogowych, czerwonych świateł i omijania rogatek. Kierowcy nie respektują ustalonych zasad. Dlatego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają kolejną, XII edycję kampanii na rzecz poprawy bezpieczeństwa na przejazdach. To jedna z 200 inicjatyw w Programie Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Kolejowego PLK.

Setki ulotek na przejazdach, nadzór oraz pouczenia kierowców i debata Deklarujesz – nie respektujesz – tak dziś, 20 czerwca PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły kolejną edycję kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wciąż podnoszą poziom zabezpieczeń – to m. in. 1500 zmodernizowanych przejazdów i zastępowanie skrzyżowań drogi i toru bezkolizyjnymi wiaduktami, współpraca z zarządcami dróg, by dojazdy do przejazdów były dobrze oznakowane. Jednak monitoring, który już działa na ponad 1000 przejazdach kolejowo-drogowych potwierdza, że bezpieczeństwo zależy od właściwego zachowania kierowców – respektowania zasad bezpieczeństwa – mówi Andrzej Pawłowski, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. eksploatacji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. 

Uczestnicy debaty Deklarujesz – nie respektujesz podkreślali, że przestrzeganie przepisów ruchu drogowego to dowód dojrzałości i odpowiedzialności za siebie i innych. Respektowanie zasad chroni wszystkich użytkowników przejazdów: kierowców na drodze i podróżnych w pociągach.

Każdy kierowca i pieszy powinien mieć nie tylko wiedzę dotyczącą przepisów m. in. na przejazdach kolejowo-drogowych, ale także świadomość, że ich przestrzeganie to dowód odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne oraz innych. Przestrzeganie przepisów to deklaracja: "jestem osobą godną zaufania" – nie tylko "wiem i deklaruję", ale przede wszystkim "respektuję" – mówiła w debacie Maria Rotkiel, psycholog i terapeuta poznawczo-behawioralny.

W XII edycji kampanii przeprowadzane będą debaty i konferencje o bezpieczeństwie, akcje informacyjne na przejazdach i tzw. „dzikich przejściach”, setki spotkań edukacyjnych z dziećmi, kampania w mediach, dodatkowe materiały dla instruktorów nauki jazdy. Organizatorzy zaplanowali intensywną współpracę z youtuberami, blogerami oraz vlogerami, by dotrzeć z informacją o celu respektowania przepisów do młodzieży.


Maleje liczba wypadków na przejazdach 

W Polsce jest ponad 12 700 przejazdów kolejowo-drogowych. Od 2005 roku liczba wypadków na nich zmniejszyła się o jedną trzecią (z 236 w 2005 r. do 155 w 2015 r.).Pozytywną tendencję odnotowano też w 2015 roku – na przejazdach o 12% mniej wypadków niż w 2014 roku. 

Od stycznia do marca 2016 roku na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce doszło do 40 wypadków i kolizji, w których zginęło 18 osób. Podobna sytuacja była w ubiegłym roku. 

Przyczyną tych zdarzeń jest zignorowanie przepisów o ruchu drogowym i próba pokonania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem mimo znaków „STOP” i sygnalizacji ostrzegawczej, omijanie zamkniętych półrogatek, a nawet przejeżdżanie pod zamykającymi się szlabanami. Wypadki na przejazdach i z osobami wkraczającymi na tory w miejscach niedozwolonych, odpowiadają za blisko 80% wypadków na kolei i prawie 100% ofiar. 


Działania dla bezpieczeństwa

Wśród stałych i całorocznych działań, prowadzonych w ramach Bezpiecznego przejazdu…, organizowane są: symulacje wypadków, konkursy, happeningi, prelekcje dla dzieci, patrole Straży Ochrony Kolei w terenie oraz kampania informacyjna w mediach, na plakatach i ulotkach. Wszystko po to, by na przejazdach i terenach kolejowych było bezpieczniej. 

Kampania jest jedną z największych w Europie. W 2015 roku w Brukseli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostały wyróżnione za zwiększanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych w ramach Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (EKBRD). 

Jest to największa platforma obywatelska w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, prowadzona przez Komisję Europejską.

Więcej informacji: www.bezpieczny-przejazd.pl oraz w mediach społecznościowych: #SzlabanNaRyzykoKontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48 694 480 239Informacje dodatkowe:

Liczby kampanii w 2015 r.:

 • 715 przeprowadzonych prelekcji edukacyjnych w przedszkolach i szkołach 
 • Październik Miesiącem Edukacji: 465 prelekcji, 31 059 wyedukowanych dzieci, 20 925 minut łącznej edukacji
 • 7 konferencji prasowych dot. bezpieczeństwa na przejazdach
 • 64 wydarzenia plenerowe 
 • 10 ogólnopolskich akcji edukacyjnych „Szlaban na ryzyko!” na  ok. 500 przejazdach
 • 1 wyprodukowany film „Szlaban na ryzyko!” (znalazł się w zestawieniu najlepszych reklam tygodnia wg wirtualnemedia.pl)
 • 150 000 ulotek dla kierowców i pieszych przypominających o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych


Plany XII edycji kampanii:

 • całoroczne akcje edukacyjne – prelekcje w przedszkolach, szkołach
 • projekt „Bezpieczny piątek” – akcje edukacyjno-prewencyjne na przejazdach kolejowo-drogowych i „dzikich przejściach”, prowadzone w trakcie wakacji
 • projekt „Październik miesiącem edukacji” – intensyfikacja działań w placówkach edukacyjnych
 • nowe narzędzia dydaktyczne jako forma uatrakcyjnienia zajęć edukacyjnych, np. gry planszowe, znaki drogowe
 • konkursy: na zaprojektowanie i nazwę maskotki kampanii (dzieci), zaprojektowanie komiksu (młodzież), nakręcenie spotu kampanijnego (młodzież)
 • współpraca z youtuberami i vlogerami – krótkie formy multimedialne kierowane do młodzieży
 • akcje ulotkowe na przejazdach kolejowo-drogowych oraz „dzikich przejściach” z udziałem Straży Ochrony Kolei oraz Policji
 • briefingi prasowe z udziałem mediów lokalnych, przy wsparciu władz i samorządów lokalnych, lokalnych społeczności (szereg działań realizowanych w krótkim czasie w newralgicznych miejscach – tzw. czarnych punktach)
 • wojewódzkie konferencje prasowe na temat bezpieczeństwa
 • realizacja akcji informacyjnej (ulotki, warsztaty) dla pracowników firm posiadających duże floty samochodowe
 • współpraca ze szkołami nauki jazdy oraz WORDami w celu wzmocnienia edukacji dot. bezpieczeństwa na terenach kolejowych (przyszli kierowcy)
 • promocja przekazu kampanii podczas lokalnych wydarzeń kulturalnych
 • kampania medialna: spoty telewizyjne, spoty radiowe, internet, outdoor – kampania citylight i billboard, bannery i tablice promocyjne 

 

 

Galeria

Pliki do pobrania

Respektuj przepisy i żyj. PLK rozpoczyna XII edycję ...

Pobierz
udostępnij drukuj