17.06.2016

Projekty PLK za 1,64 mld euro pozytywnie ocenione przez KE

Komisja Europejska pozytywnie oceniła wszystkie wnioski PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. złożone w II naborze CEF, w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014 – 2020. Unijne wsparcie dla PLK na realizację 10 projektów wynosi 7 mld złotych, to jest ponad 1,6 mld EUR.

Wymienione projekty pozwolą pasażerom szybciej podróżować po zmodernizowanych liniach kolejowych, korzystać z nowych peronów dostosowanych do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Wzrośnie też bezpieczeństwo ruchu kolejowego, m.in. dzięki budowie wiaduktów i pracom na przejazdach kolejowo – drogowych.

- To bardzo dobra informacja dla polskiej kolei. Dotyczy projektów, które usprawnią połączenia towarowe, dzięki np. zwiększeniu dostępności do portów w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu. W sumie w przy wykorzystaniu funduszy z unijnego instrumentu finansowego „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF) zaplanowano prace na ponad 500 km linii kolejowych – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Pozytywnie ocenione przedsięwzięcia przez niezależnych ekspertów KE, potwierdzają ich jakość i dobry stopień przygotowania do realizacji. Propozycja Komisji Europejskiej wymaga jeszcze akceptacji państw członkowskich w ramach Komitetu CEF, którego posiedzenie odbędzie się 8 lipca 2016 r.

Inwestycje, które zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską:

1. Prace na linii E75 na odcinku Czyżew – Białystok. Wartość projektu wynosi 397,4 mln EUR, w tym 302,8 mln EUR stanowi planowane dofinansowanie z CEF.

2. Modernizacja linii kolejowej E 30 – odcinek Zabrze – Katowice – Kraków. Wartość projektu wynosi 528,9 mln EUR, w tym 410,2 mln EUR stanowi planowane dofinansowanie z CEF.

3. Prace na linii kolejowej E 30 na odcinku Kraków Główny Towarowy - Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej. Wartość projektu wynosi 395,9 mln EUR, w tym 320,3 mln EUR stanowi planowane dofinansowanie z CEF.

4. Prace na liniach kolejowych nr 14, 811 na odcinku Łódź Kaliska - Zduńska Wola - Ostrów Wlkp., etap I: Łódź Kaliska - Zduńska Wola. Wartość projektu wynosi 113,1 mln EUR, w tym 73,1 mln EUR stanowi planowane dofinansowanie z CEF.

5. Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni. Wartość projektu wynosi 190,9 mln EUR, w tym 162,2 mln EUR stanowi planowane dofinansowanie z CEF.

6. Poprawa dostępu kolejowego do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu. Wartość projektu wynosi 143,7 mln EUR, w tym 122,1 mln EUR stanowi planowane dofinansowanie z CEF.

7. Poprawa infrastruktury kolejowego dostępu do portu Gdańsk. Wartość projektu wynosi 141,5 mln EUR, w tym 115,7 mln EUR stanowi planowane dofinansowanie z CEF.

8. Prace na linii kolejowej E 20 na odcinku Siedlce - Terespol, etap III - LCS Terespol. Wartość projektu wynosi 131 mln EUR, w tym 109,5 mln EUR stanowi planowane dofinansowanie z CEF.

9. Elektryfikacja linii kolejowych nr 274, 278 na odcinku Węgliniec – Zgorzelec. Wartość projektu wynosi 22,5 mln EUR, w tym 19,1 mln EUR stanowi planowane dofinansowanie z CEF.

10. Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, etap I: linia E 65 na odc. Będzin – Katowice – Tychy – Czechowice Dziedzice – prace przygotowawcze – projektowanie. Wartość projektu wynosi 8,9 mln EUR, w tym 7,6 mln EUR stanowi planowane dofinansowanie z CEF.

Komisja Europejska po raz kolejny pozytywnie rozpatrzyła wszystkie złożone przez PLK projekty. W ramach pierwszego konkursu CEF Spółka otrzymała ponad 7,5 mld zł dotacji na realizację 7 projektów kolejowych, obejmujących kolejny etap modernizacji linii kolejowej z Warszawy do Białegostoku i z Wrocławia do Poznania oraz modernizację trasy Warszawa – Poznań i Poznań – Szczecin. W ramach pierwszego konkursu CEF PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizują również trasy obsługujące połączenia aglomeracyjne w Warszawie: Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki oraz dwie linie obwodowe biegnące ze stacji Warszawa Gołąbki i z Warszawy Zachodniej do Warszawy Gdańskiej.

Konkurs CEF to nowy instrument dofinansowania inwestycji infrastrukturalnych w perspektywie 2014-2020. Program jest zarządzany bezpośrednio przez Komisję Europejską. Aplikacje beneficjentów są oceniane przez niezależnych ekspertów Komisji.

 

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl 
T: + 48 694 480 239

 

 

 

,,Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi jej autor. Unia Europejska nie odpowiada za ewentualne wykorzystanie informacji zawartych w takiej publikacji”

Galeria

Pliki do pobrania

Projekty PLK za 1,64 mld euro pozytywnie ocenione przez ...

Pobierz
udostępnij drukuj