18.01.2016

Pociągiem z Wodzisławia Śląskiego do Chałupek

Od dziś 18 stycznia możliwa jest podróż koleją z Rybnika do Chałupek. Dzięki rewitalizacji linii pociągi pokonują trasę w 40 min. Wydłużona jest relacja pociągów Katowice – Wodzisław Śląski do Chałupek, a wybrane pociągi jadą do Bohumina. 

Rozkład jazdy na odcinku Rybnik – Chałupki zakłada 6 par pociągów w dni robocze i 4 pary w dni wolne od pracy. Priorytetem przy konstruowaniu rozkładu jazdy pociągów był możliwie dogodny dojazd do Katowic. Na odcinku Chałupki – Bohumin zaplanowano codziennie 4 pary pociągów, a między Katowicami a Rybnikiem specjalny pociąg przyspieszony, który zatrzymuje się na bardziej uczęszczanych stacjach.

Na zrewitalizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. trasie pasażerowie mają do dyspozycji 13 nowych peronów, dostosowanych do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wyposażono je w nowe systemy oświetlenia, wiaty, zegary oraz megafony do zapowiadania pociągów. Dodatkowo na stacjach zainstalowano monitoring.

W ramach inwestycji wymieniono rozjazdy oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Zamontowano urządzenia samoczynnej sygnalizacji przejazdowej na przejazdach. Zrewitalizowano 30 km linii kolejowych oraz wyremontowano budynki nastawni, z których dyżurni kierują ruchem pociągów.

Projekt daje znaczne korzyści dla regionu. Z nowych torów będą korzystały nie tylko pociągi pasażerskie, ale również towarowe. Dzięki modernizacji sieci trakcyjnej na odcinku Wodzisław Śląski – Chałupki ciężkie pociągi towarowe przyspieszą do 80 km/h, co pozwoli  lepiej wykorzystać możliwości trasy. Stanowi to ważny impuls dla rozwoju firm inwestujących w regionie. Dzięki wygodnemu połączeniu z Czechami, zyska również branża turystyczna. 

PKP Polskie Line Kolejowe S.A. modernizują na Śląsku ok. 600 km torów. Już przeznaczyły na ten cel ponad 2,5 mld zł, a w najbliższych latach planują zrealizować inwestycje za 9 mld zł. 

Inwestycja w liczbach:

  • 30 km zrewitalizowanej linii kolejowej 
  • 13 nowych peronów 
  • 43 wymienione rozjazdy 
  • 24 zmodernizowane przejazdy kolejowo-drogowe 
  • 69,8 km szyn
  • 54,5 tys. podkładówProjekt „Polepszenie jakości usług przewozowych poprzez poprawę stanu technicznego linii kolejowych nr 140 i 158 na odcinku Rybnik – Chałupki” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.Kontakt dla mediów:
Jacek Karniewski
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
tel. 694-480-192

Galeria

Pliki do pobrania

Pociągiem z Wodzisławia Śląskiego do Chałupek

Pobierz
udostępnij drukuj