18.08.2014

Pociągi pasażerskie wróciły na trasę Zawadzkie - Fosowskie – Opole

Rewitalizacja linii kolejowej nr 144 na odcinku Opole – Fosowskie umożliwiła skrócenie prawie godzinnej podróży o kilkanaście minut. Efektem prac na 8 stacjach i przystankach są również odnowione i podwyższone perony, wyposażone w nowe oświetlenie, wiaty i ławki. Poprawiła się obsługa osób z ograniczoną możliwością poruszania się. 

Pociągi pasażerskie, które 18 sierpnia br. rozpoczęły regularne kursy, dzięki rewitalizacji zleconej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A, mogą jeździć po linii dostosowanej do prędkości 140 km/h. Ponad dwukrotnie zwiększenie prędkości pociągów jest możliwe m.in. dzięki nowej sieci trakcji elektrycznej oraz zakończonej przebudowie urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Rewitalizacja trasy poprawiła także obsługę podróżnych. Na wszystkich 4 stacjach Opole Gł., Chrząstowice, Ozimek, Fosowskie i 4 przystankach Suchy Bór, Dębska Kuźnia, Krasiejów, Staniszcze Małe, przebudowane zostały perony. 

Nowe obiekty są wyższe od poprzednich i znacznie ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowano na nich nowe oświetlenie oraz ujednolicono elementy małej architektury: wiaty i ławki. Perony zyskały nową funkcjonalną nawierzchnię z kostki brukowej, z zaznaczonym pasem bezpieczeństwa, sygnalizującym osobom niedowidzącym bliskość krawędzi.

Orientację na poszczególnych przystankach i stacjach ułatwia spójny system oznakowania i tablice informacyjne. Dla osób z ograniczoną możliwością poruszania wygodniejszy dostęp do peronów zapewniają pochylnie. 

Obecnie na trasie kursuje 9 par pociągów Przewozów Regionalnych. Czas przejazdu z Opola do stacji Fosowskie wynosi poniżej 40 minut.

 

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tel. + 48 662 114 900
e-mail: rzecznik@plk-sa.pl

Galeria

Pliki do pobrania

Pociągi pasażerskie wróciły na trasę Zawadzkie - ...

Pobierz
udostępnij drukuj