16.11.2015

PLK zamontowała prawie 1200 stojaków rowerowych. Będą kolejne

Tylko w tym roku prawie 1200 stojaków w 281 miejscach ustawiły PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zarządca infrastruktury podsumował realizacje projektu i wspólnie z rowerzystami już planuje kolejne lokalizacje na nowy sezon. Każdy może wskazać przystanek lub stację, na której chce umieścić stojak.

W okolicach Warszawy PLK zamontowała 140 stojaków w 12 lokalizacjach, m.in. na stacjach: Warszawa Choszczówka, Warszawa Falenica czy Brody Warszawskie. Na terenie Wielkopolski cykliści mogą korzystać z ok. 140 stojaków w ponad 15 lokalizacjach (to m.in. Oborniki Wielkopolskie, Słupca czy Wronki), a na Dolnym Śląsku do dyspozycji rowerzystów jest 110 stojaków w 30 lokalizacjach. Od początku tego roku PLK zamontowały w sumie 1189 stojaków rowerowych na 281 stacjach i przystankach kolejowych.


Wygoda dla pasażerów – cyklistów 

Stojaki rowerowe to ułatwienie dla tych pasażerów kolei, którzy na co dzień nie chcą rezygnować z jazdy na jednośladzie. Zarządca infrastruktury wspólnie z przewoźnikami udowadniają, że pociąg i rower to dwa przyjazne i w pełni kompatybilne środki transportu. Na stację można przyjechać rowerem i wsiąść z nim do pociągu lub zostawić jednoślad w pobliżu stacji, by dalej kontynuować wygodnie podróż pociągiem. 


Stojak wygodny i bezpieczny

Montowane stojaki mają kształt, który pozwala przypiąć bezpiecznie cały pojazd, w dowolnym miejscu ramy oraz najlepiej zabezpiecza rower przed kradzieżą. Stojaki rowerowe montowane są zwykle jak najbliżej peronów stacji i w miejscach oświetlonych, co dodatkowo zwiększa wygodę i bezpieczeństwo jednośladu. 


Pozytywne opinie i kolejne plany

Zarządca infrastruktury już planuje nowe lokalizacje stojaków rowerowych. Od połowy października poprzez oficjalny fanpage PLK na jednym z portali społecznościowych każdy może zgłosić gdzie jego zdaniem powinien zostać zamontowany stojak dla roweru.

Przez miesiąc ankietę zobaczyło ponad 110 tys. osób, komentowano ją 160 razy i 68 razy przesłano dalej. Nowe miejsca na stojaki polecają nie tylko rowerzyści oraz stowarzyszenia cyklistów. W tym roku do ich licznych wpisów po raz pierwszy dołączyły samorządy.

PLK przeanalizuje wszystkie propozycje. Na początku roku podane będą lokalizacje i liczba nowych stojaków. Ich montaż planujemy przed nowym sezonem rowerowym. 


Trochę historii

Pierwsze stojaki PLK postawiły w 2014 roku w ponad 400 lokalizacjach w całej Polsce. W tym roku, z wykorzystaniem wyników ankiety, zamontowano kolejne stojaki w 281 miejscach. Ile będzie w przyszłym roku? Do tej pory zgłoszono 120 nowych lokalizacji na stacjach i przystankach kolejowych w całej Polsce. Profil PLK na Facebooku wciąż czeka na kolejne zgłoszenia. Kontakt dla mediów:
Joanna Kubiak
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
tel. +48 571 370 013

Galeria

Pliki do pobrania

PLK zamontowała prawie 1200 stojaków rowerowych. Będą ...

Pobierz

PLK zamontowała prawie 1200 stojaków rowerowych. Będą ...

Pobierz

PLK zamontowała prawie 1200 stojaków rowerowych. Będą ...

Pobierz

PLK zamontowała prawie 1200 stojaków rowerowych. Będą ...

Pobierz
udostępnij drukuj