17.11.2014

PLK apeluje: Nie przechodź przez tory w miejscach niedozwolonych

Patrole SOK w terenie, kontrola przejazdów kolejowo-drogowych oraz setki prelekcji, to tylko część działań Polskich Linii Kolejowych w zakresie bezpieczeństwa. Tylko w październiku 25 wypadków, spowodowanych lekceważeniem zasad bezpieczeństwa i wchodzeniem na tory w miejscach niedozwolonych, opóźniło 133 pociągi na ponad 104 godziny.

Codziennie miejsca zagrożone wchodzeniem na tory przez osoby postronne, nadzorują funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. To działania planowe, realizowane przy współpracy z policją i strażą miejską. Patrole najczęściej interweniują w okolicach stacji i przystanków, gdzie pasażerowie próbują skracać sobie drogę z peronów przez tory, omijając bezpieczne przejścia i kładki. Pomimo tego w październiku 25 wypadków spowodowanych lekceważeniem zasad bezpieczeństwa i wchodzeniem na tory w miejscach zabronionych opóźniło 133 pociągi na ponad 104 godziny.

- Wciąż zaskakują nas zachowania podróżnych, którzy nawet widząc patrol SOK, omijają przejście pod torami i pędzą przed nadjeżdżającymi pociągami igrając z życiem. Często są to osoby starsze, nawet z dziećmi. Takie zachowania tłumaczone są pośpiechem, ale często kończą się tragedią – mówi Paweł Boczek, rzecznik prasowy Straży Ochrony Kolei.

Koszty i spóźnieni pasażerowie

Wypadki z pieszymi wkraczającymi na tory w miejscach niewyznaczonych to tragedie ludzi, zaangażowanie policji, prokuratury, pogotowia ratunkowego i służb kolejowych. To również znaczące koszty społeczne, m.in. opóźnienia pociągów, które oczekują na otwarcie linii po wypadku lub jadą dłużej, zmienionymi trasami oraz wprowadzanie komunikacji zastępczej. Tragedii i kosztów można uniknąć dzięki właściwym, bezpiecznym zachowaniom.

300 prelekcji dla bezpieczeństwa

Kolejarze od 10 lat konsekwentnie kontynuują edukację m.in. dzieci i młodzieży. Tylko w październiku w ramach projektu „Październik miesiącem edukacji” pracownicy PLK oraz SOK przeprowadzili 305 prelekcji na temat bezpieczeństwa na terenach kolejowych, które objęło ponad 24 000 dzieci i młodzieży w 135 miejscowościach. Z inicjatywy zarządcy infrastruktury, PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. placówki edukacyjne mogą przygotować happening o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowo-drogowych. W ubiegłym roku uczestniczyło w nim łącznie kilka tysięcy osób.

Mirosław Siemieniec
Rzecznik Prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
miroslaw.siemieniec@plk-sa.pl
T: + 48 22 473 30 02
T: + 48 694480239
F: + 48 22 473 23 34

Galeria

Pliki do pobrania

Z inicjatywy zarządcy infrastruktury, Polskich Linii ...

Pobierz

Z inicjatywy zarządcy infrastruktury, Polskich Linii ...

Pobierz
udostępnij drukuj