17.04.2008

Modernizacja linii kolejowej Warszawa-Łódź

PKP Polskie Linie Kolejowe SA informują, że do dnia 16 czerwca br. zostaną zakończone podstawowe roboty modernizacyjne związane z I etapem przebudowy linii kolejowej Warszawa – Łódź.

Pociągi w bezpośredniej relacji Warszawa Centralna-Łódź Fabryczna będą pokonywały tę trasę bez zatrzymania w czasie 86 minut. Pociągi zatrzymujące się na stacjach pośrednich będą miały czas przejazdu dłuższy o czas postojów. Podróż zmodernizowanym odcinkiem Skierniewice-Koluszki-Łódź Widzew będzie krótsza w porównaniu z okresem sprzed modernizacji o 37 minut.

Raz jeszcze przepraszamy Podróżnych za wszelkie utrudnienia związane z przejazdami na trasie Warszawa-Łódź w czasie trwania robót modernizacyjnych. Zdajemy sobie sprawę, że były one dla Państwa uciążliwe. Mamy nadzieję, że od 16 czerwca skrócony czas przejazdu z Warszawy do Łodzi i w kierunku przeciwnym znacznie ułatwi Państwu podróżowanie.

Prace modernizacyjne rozpoczęły się w lipcu 2006 r., z przewidywanym terminem zakończenia prac w czerwcu 2008 r. Termin ten zostanie dotrzymany.

W ramach modernizacji zostały wykonane liczne prace, mające na celu podniesienie prędkości pociągów i zwiększenie komfortu podróży. Zmodernizowano 62,8 km linii dwutorowej. Pociągi na odcinku Skierniewice-Koluszki-Łódź Widzew mogą poruszać się teraz z prędkością do 140 km/h. W ramach projektu wybudowano nowoczesne, skomputeryzowane Lokalne Centrum Sterowania, odpowiedzialne za bezpieczne prowadzenie ruchu pociągów. Oddamy do użytku m.in. 4 przebudowane mosty i 6 wiaduktów, 2 tunele dla pieszych, 2 kładki dla pieszych, 37 przejazdów kolejowo-drogowych i 30 peronów.

Na modernizację odcinka Skierniewice-Koluszki -Łódź Widzew zaplanowano środki w wysokości ponad 905 milionów złotych w ramach sektorowego programu operacyjnego "Transport" (SPOT), w 75% z funduszy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i w 25% z budżetu państwa.

Od 16 czerwca na trasie Warszawa-Łódź będzie obowiązywał stały rozkład jazdy, który zostanie ogłoszony przez przewoźnika, PKP Przewozy Regionalne.

Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Krzysztof Łańcucki

Galeria

udostępnij drukuj