30.08.2012

Łódzkie inwestuje w kolej - rewitalizacja linii Łódź Widzew – Zgierz

Na trasę łączącą Łódź Widzew ze stacją Zgierz będą mogły wyruszyć aglomeracyjne pociągi pasażerskie. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego podpisały umowę na dofinansowanie rewitalizacji linii przebiegającej przez północną część Łodzi

 

Inwestycja obejmie przebudowę torów na długości ponad dwunastu kilometrów, co oznacza, że po zakończeniu prac czas przejazdu pociągiem aglomeracyjnym z Łodzi Widzewa do stacji Zgierz wyniesie około 15 minut. Wówczas maksymalna prędkość pociągów wyniesie 100km/h. Podróżni będą mogli skorzystać z istniejących trzech przystanków:  Łódź Stoki, Łódź Radogoszcz i Łódź Arturówek – od wielu lat wyłączonych z eksploatacji. Przystanek Łódź Radogoszcz zostanie przesunięty o ok. 500 m w stronę ulicy Strykowskiej co umożliwi pasażerom łatwiejsze przesiadki do autobusów lub tramwajów. Każdy przystanek będzie przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych, podróżnych z cięższym bagażem czy rodziców z dziećmi w wózkach. Pojawią się na nich wiaty, oświetlenie i stojaki na rowery. Istotną częścią inwestycji będzie przebudowa pięciu przejazdów kolejowych w ciągu ulic: Edwarda, Kasztelańskiej, Świtezianki, Łozowej oraz Chełmskiej. Najbardziej ruchliwy z nich – w ciągu ulicy Edwarda – zostanie wyposażony w samoczynną sygnalizacją świetlną i półrogatki. Prace związane z rewitalizacją linii ze Zgierza do stacji Łódź Widzew obejmą również roboty na 11 obiektach inżynieryjnych jak: wiadukty, mosty czy przepusty.

Realizacja inwestycji została zaplanowany na lata 2013 – 2014. Wartość projektu wynosi 23 134 782,35 PLN brutto (18 808 766,14 PLN netto), zaś kwota dofinansowania: 15 448 674,11 PLN (poziom dofinansowania wynosi  82,14%). Dofinansowanie zostało przyznane w  ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013.

Inwestycja rozszerzy realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. projekt budowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej polegający na budowie 8 nowych przystanków i przebudowie 9 istniejących m.in. w Łodzi, Zgierzu i Ozorkowie. Inwestycja obejmuje odcinki czterech linii kolejowych – z Łodzi do Łowicza, do Kutna, ze stacji Łódź Kaliska do stacji Łódź Chojny i do stacji Łódź Widzew. Trasa z Łodzi do Łowicza, między Zgierzem a Bednarami została zmodernizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w 2011 roku. Modernizacja, kosztująca blisko 54 miliony złotych, pozwoliła na wznowienie ruchu pociągów pasażerskich na trasie liczącej 47 kilometrów. Zakres prac budowlanych objął, między innymi,  kompleksową wymianę nawierzchni torowej oraz modernizację 43 przejazdów drogowych. Wykonanie tych robót pozwoliło na przywrócenie na wyremontowanym odcinku linii kolejowej prędkości konstrukcyjnej 90km/h. Zakończenie budowy dodatkowych przystanków, w ramach projektu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, w 2013 roku umożliwi uruchomienie dodatkowych pociągów i stworzenie sieci kolejowych połączeń obsługujących Łódź i miejscowości w województwie łódzkim.

 

Informacje dla mediów:

Maciej Dutkiewicz
Rzecznik Prasowy
Centrum Realizacji Inwestycji
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
e-mail: ir.rzecznik@plk-sa.pl
tel. +48 22 47 336 40

 

Galeria

Pliki do pobrania

2011_2012_umowna_na_dofinansowanie_linii_nr_16_Lodz_Wid ...

Pobierz
udostępnij drukuj