07.06.2017

Libiąż. Zmodernizowana stacja kolejowa ułatwia podróżowanie i przewóz towarów

Wyższy komfort podróżowania i bezpieczeństwa oraz sprawniejszy przejazd pociągów to efekt inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na stacji w Libiążu, na trasie kolejowej Trzebinia – Oświęcim. Za 34 mln zł kompleksowo wyremontowano peron, kładkę dla pieszych oraz przebudowano tory. 

Wygodny peron i dojścia

Podróżni na stacji w Libiążu zyskali wyższy peron z antypoślizgową nawierzchnią, który ułatwia wsiadanie do pociągów. Zamontowano nowe wiaty, ławki, oświetlenie, megafony i tablice informacyjne. Odnowiona kładka nad torami i dojście do peronu zapewniają wygodne i bezpieczne przemieszczanie się pasażerów, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. 


Sprawniejszy transport 

W ramach inwestycji przebudowano 9 km torów, sieć trakcyjną, 21 rozjazdów, obiekty inżynieryjne i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Umożliwi to lepszy przejazd pociągów pasażerskich i towarowych, między innymi transportujących węgiel z kopalni „Janina”. 


Bezpieczniej dla podróżnych i mieszkańców

W ramach przedsięwzięcia przebudowano dwa przejazdy kolejowo-drogowe w Libiążu przy ul. Kamiennej oraz ul. Orzeszkowej. Poziom bezpieczeństwa na przejazdach został podniesiony dzięki zainstalowaniu nowoczesnych urządzeń sygnalizacyjnych i rogatek. Wymieniono nawierzchnię i zapewniono monitoring. 

Prace związane z zaprojektowaniem i wykonaniem robót budowlanych dla zadania pn: „Modernizacja stacji Libiąż na linii kolejowej nr 93 Trzebinia – Zebrzydowice” wykonywała Firma Skanska S.A. Inwestycję zakończono z początkiem czerwca 2017 r. Koszt prac to 34  mln zł netto, finansowany ze środków własnych PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.


Perspektywa dla trasy nr 93 Trzebinia – Oświęcim

Planowane inwestycje w Krajowym Programie Kolejowym do 2021 r. na linii nr 93 za 555 mln zł stworzą lepsze możliwości dla pasażerów i przewozów towarów. PLK ogłosiły w marcu br. przetarg szacowany na 324 mln zł netto na opracowanie dokumentacji i wykonanie robót budowlanych na linii nr 93, na odc. Trzebinia – Oświęcim. Prace usprawnią przewozy pasażerów i towarów oraz polepszą obsługę podróżnych na stacjach i przystankach.

Kontakt dla mediów:
Dorota Szalacha
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48 694 480 153

Galeria

Pliki do pobrania

Libiąż. Zmodernizowana stacja kolejowa ułatwia podróżowanie i przewóz towarów

Pobierz
udostępnij wyślij drukuj