14.07.2014

Krótsza podróż między Toruniem a Laskowicami Pomorskimi

Podróż między Toruniem a Laskowicami Pomorskimi jeszcze w tym roku skróci się o około 50 minut. To efekt dwóch inwestycji realizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na odcinkach Grudziądz – Laskowice Pomorskie oraz Chełmża – Grudziądz. 

W ramach prac remontowych na niemal 19-kilometrowym odcinku Grudziądz – Laskowice Pomorskie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zaplanowały wymianę 31 tysięcy podkładów, oczyszczanie i uzupełnienie tłucznia, a także naprawę jezdni na 12 przejazdach kolejowo-drogowych. W efekcie podwyższona zostanie prędkość pociągów z 40 i 50 km/h do 80 km/h, dzięki czemu podróż z Grudziądza do Laskowic Pomorskich skróci się o ok. pół godziny. Roboty rozpoczęły się 8 lipca i do momentu ich zakończenia w połowie listopada, pomiędzy miejscowościami wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.


Pociągiem z Torunia do Grudziądza krócej o 20 minut

W bieżącym roku usprawni się też ruch kolejowy na linii Toruń – Grudziądz. Wymiana torów i remont urządzeń sterowania ruchem na odcinku z Chełmży do Grudziądza pozwoli na skrócenie czasu podróży o ok. 20 minut. Będzie również bezpieczniej. Na 9 przejazdach kolejowych zostanie uruchomiona automatyczna sygnalizacja ostrzegająca kierowców przed nadjeżdżającym pociągiem. Aktualnie w ramach tej inwestycji na stacji Grudziądz Mniszek powstaje m.in. nowy peron.

W ramach prowadzonej rewitalizacji wyremontowano już perony w Chełmży, Wrocławkach, Firlusie, Kornatowie i Wałdowie Szlacheckim. Są wyższe, co pozwala pasażerom wygodniej wsiadać do pociągów. Dzięki budowie pochylni mogą z nich korzystać także osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się. Modernizacja wiąże się również z budową nowych wiat, ławek i gablot z rozkładami jazdy. 


Przygotowania do remontu kolejnego odcinka w toku

Trasę między Toruniem a Grudziądzem przemierza codziennie kilkanaście pociągów regionalnych. Inwestycja pozwoli nie tylko zwiększyć ich maksymalną prędkość, ale również przepustowości linii, co umożliwi przewoźnikom uruchomienie dodatkowych połączeń.

Zakończenie prac o wartości 78 mln zł na odcinku pomiędzy Chełmżą a Grudziądzem planowane jest w listopadzie 2014 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. już przygotowują rewitalizację kolejnego odcinka od Grudziądza do Malborka. Studium wykonalności powstanie jeszcze w 2014 r.  

 

 

Kontakt dla mediów:
Maciej Dutkiewicz
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tel. + 48 662 114 900
e-mail: rzecznik@plk-sa.pl

Galeria

Pliki do pobrania

Krótsza podróż między Toruniem a Laskowicami Pomorskimi

Pobierz
udostępnij drukuj