27.03.2015

Koleją ze stolicy województwa warmińsko-mazurskiego do lotniska

Tylko 45 minut zajmie podróż pociągiem ze stacji w Olsztynie do portu lotniczego w Szymanach. W 2016 r. taką możliwość zapewni odnowiony i nowy tor oraz urządzenia sterowania. Obecnie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za 61 mln zł realizują ostatni odcinek połączenia. Postępuje budowa torów i peronu przy terminalu w Szymanach. 

Przystanek nabiera kształtu

Trwa budowa nasypów kolejowych w Szymanach. Będą gotowe w kwietniu i wówczas zacznie się układanie podkładów. Wykonawca, firma NDI pracuje również przy nowym peronie. Gotowe są już fundamenty i ścianka peronowa. Kolejnym etapem będzie ułożenie nawierzchni peronu, który będzie miał wysokość 55 cm i zapewni podróżnym wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Prace związane z układaniem torów i budową peronu zostaną zakończone latem. Pierwsze pociągi na nowym szlaku pojadą na początku 2016 roku.


Inwestycja za 61 milionów złotych

W ramach inwestycji Polskie Linie Kolejowe zbudują 1,6 km torowiska. Powstanie nowy peron przy terminalu, który będzie wyposażony w wiatę, oświetlenie oraz system informacji wizualnej. Obiekt będzie dostosowany także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto inwestycja obejmuje budowę Lokalnego Centrum Sterowania (LCS) na stacji w Szczytnie. Nowy system i urządzenia LCS usprawnią zarządzanie ruchem kolejowym z Olsztyna do Szyman.

Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. pasażerowie będą mogli dotrzeć koleją ze stolicy województwa warmińsko-mazurskiego do portu lotniczego Mazury w Szymanach w zaledwie 45 minut. Na trasie z Olsztyna do Szczytna pociągi pojadą do 100 km/h, a na odcinku ze Szczytna do Szyman 110 km/h. 


Zakończony pierwszy etap prac 

Polegał on na położeniu nowych torów na odcinku Olsztyn – Szczytno linii nr 219 (44 km) oraz na stacji Szczytno na linii nr 35 (1 km). Wyremontowano również 10 kilometrowy odcinek linii nr 35 ze Szczytna do Szyman. Oprócz tego przebudowano perony i wymieniono nawierzchnię na 37 przejazdach kolejowo-drogowych.


Projekt Rewitalizacja i modernizacja linii kolejowych Olsztyn - Szczytno - Szymany
(odcinek Olsztyn - Szczytno - linia kolejowa nr 219 i odcinek Szymany - Szczytno - linia kolejowa nr 35)
jako kolejowe połączenie modernizowanego lotniska w Szymanach z Olsztynem - etap II",
współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007 - 2013.Kontakt dla mediów:
Ewa Symonowicz-Ginter
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Zespół prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 694 480 211

Galeria

Pliki do pobrania

Koleją ze stolicy województwa warmińsko-mazurskiego do ...

Pobierz
udostępnij drukuj