23.03.2017

Już widać nowe przystanki na krakowskiej łącznicy kolejowej

Przystanki na Zabłociu i Krzemionkach ułatwią podróże w ruchu aglomeracyjnym oraz międzyregionalnym. Łącznica skróci przejazd z Krakowa do Skawiny, Oświęcimia i Zakopanego. 

Budowa łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki to estakada z 28 przęseł z 2,5 km odcinkiem torów. Obiekt posadowiony jest na 30 filarach o wysokości nawet 15 m. Obecnie trwają prace przy estakadach i nowoczesnych przystankach. Kolejno będzie montowany tor i sieć trakcyjna.


Kraków Zabłocie 

W Krakowie Zabłociu powstaje konstrukcja peronów. Równocześnie trwa montaż wiaty i zadaszenia. Część dworcowa nowego obiektu budowana jest pod peronami. Widać montaż wind, które zapewnią bezpośredni wjazd na peron. Dodatkowo komunikację na przystanku ułatwią schody ruchome. Teraz wykonywane są ich betonowe fundamenty. Budowana jest także droga dojazdowa do przystanku, która połączy ul. Zabłocie z ul. Lipową, co ułatwi komunikację, nie tylko klientom kolei. W rejonie Zabłocia powstają też ekrany akustyczne, które zapewnią ochronę przed hałasem. 


Kraków Krzemionki 

Kontynuowana jest budowa przystanku Kraków Krzemionki. Wykonane są już prace fundamentowe i instalacje podziemne. Gotowy jest też szyb windy. Jeszcze w marcu zakończą się prace przy stropie. Przystanek jest tak zaprojektowany, że bezpośrednio - schodami lub windą - będzie można dostać się do tramwaju. 

Na Krzemionkach zakończyły się prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół ul. Plac Przystanek. Jest tam nowy układ komunikacyjny z drogą, chodnikami i parkingiem oraz schodami. Dodatkowo przewidziano pochylnie, ułatwiające dojście  na peron oraz do przejścia pod torami. 

Zakończenie prac zaplanowano w grudniu 2017 r. Wówczas z przystanków skorzystają pasażerowie m.in. pociągów relacji Kraków Główny – Skawina – Oświęcim oraz Kraków Główny – Zakopane.

Całkowity koszt: 348 mln zł; dofinansowanie z UE: 187 mln zł. Wartość robót: 257 978 744,89 zł (brutto). 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pokazują bieżące informacje o realizacji projektu na stronie internetowej: www.zablocie-krzemionki.plKontakt dla mediów:
Dorota Szalacha
Zespół rzecznika prasowego
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tel. 694 480 153
e-mail: dorota.szalacha@plk-sa.plProjekt „Budowa łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki”
współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności
w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura  i Środowisko.

Galeria

Pliki do pobrania

Już widać nowe przystanki na krakowskiej łącznicy ...

Pobierz
udostępnij drukuj