Podróżni wsiadają do pociągu z nowego peronu w Solcu Wielkopolskim, fot. Radek Śledziński
08.07.2021

Dostępniejszy peron w Solcu Wielkopolskim – łatwiejsze podróże koleją

Nowy peron w Solcu Wielkopolskim ułatwia podróże pociągiem w kierunku Poznania i Kluczborka. Mieszkańcy zyskali lepszy dostęp do kolei. Są wiaty, ławki i jasne oświetlenie. Korzystna zmiana to efekt realizacji przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogólnopolskiego projektu współfinansowanego z POIiŚ za ok. 100 mln zł.

Podróżni wygodniej wsiadają do pociągów z wyższego peronu w Solcu Wielkopolskim w powiecie średzkim. Zapewnia on taki standard, jak wcześniej przebudowany sąsiedni peron. Zamontowane zostały wiaty oraz ławki. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się mają zapewniony lepszy dostęp do pociągów. Przygotowano ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą, ułożone na antypoślizgowej nawierzchni. Jest jasne, ekologiczne oświetlenie LED, czytelne oznakowanie, a w gablotach informacje przydatne w podróży. Zachętą do „ekopodróży” - koleją i rowerem, są stojaki rowerowe przy przebudowanym peronie.

Zwiększyło się bezpieczeństwo, gdyż przy dojściu do nowego peronu zamontowano jasne oświetlenie. W lipcu na pobliskim przejeździe kolejowo-drogowym będzie nowy chodnik.

Wygodniejsze podróże koleją z 22 peronów w 15 miejscowościach

Korzystne zmiany dla podróżnych są efektem realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. projektu „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap IV – infrastruktura pasażerska na liniach rewitalizowanych w ramach POIiŚ 2007 – 2013”. Już 8 z 22 peronów jest dostępniejszych (Domanin, Solec Wielkopolski, Zieleń, Książki, po dwa perony w Suchatówce i Turznie). Projekt umożliwia przebudowę 22 peronów w 15 miejscowościach. Ogólnopolskie działania warte są ok. 100 mln zł przy udziale środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W Wielkopolsce podróżni w grudniu 2020 r. zyskali już wyższy peron z pochylnią w Domaninie. W sierpniu podobny obiekt dostępny będzie w Łęce Opatowskiej, a jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie prac dla zwiększenia dostępności do kolei w Słupi. W przyszłym roku przebudowa obejmie peron w Kępnie i Pierzchnie. Łącznie, na wielkopolskim odcinku linii Poznań – Kluczbork, dostęp do kolei poprawi się dla wszystkich podróżnych na 6 stacjach i przystankach.

W województwie kujawsko-pomorskim warunki podróży już poprawiły się w Książkach, Suchatówce i Turznie. Podróżni zyskają w regionie lepszy dostęp do kolei w sumie na 15 peronach między Inowrocławiem a Jabłonowem Pomorskim. W łódzkim dostępniejszy peron będzie na przystanku Wolbórka na linii Warszawa Zachodnia – Katowice.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie wykorzystują środki unijne i budżetowe by zwiększyć dostępność do pociągów dla wszystkich podróżnych, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Pozytywnie zmieniły się m.in. stacje w Szczecinie, Gdańsku i Rzeszowie. Dzięki inwestycji podróżni zyskali m.in. windy i ruchome schody.


Kontakt dla mediów:
Radosław Śledziński
zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 501 613 495

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Galeria

Pliki do pobrania

Dostępniejszy peron w Solcu Wielkopolskim – łatwiejsze ...

Pobierz
udostępnij drukuj