30.03.2015

Dolnośląska akcja SOK przeciw tragediom na torach

We Wrocławiu 30 marca Straż Ochrony Kolei na torach i przejazdach przeprowadziła kolejną akcję zapobiegającą nieprawidłowym zachowaniom pieszych. W województwie dolnośląskim będzie więcej patroli SOK wyposażonych w kamery, dodatkowe informacje trafią do uczniów w szkołach, kontynuowana będzie współpraca z policją.

Ponad 70% wypadków na torach wynika z nieostrożności i łamania przepisów bezpieczeństwa przez pieszych wchodzących pod pociąg – to ponad 200 wypadków rocznie. Tylko w dwóch miesiącach 2015 r. w Polsce takich zdarzeń było 52, w tym 6 na Dolnym Śląsku.

- Piesi, nawet osoby starsze, ignorują bezpieczne przejścia, wybierają skróty, przebiegają przed pociągami. Takim sytuacjom przeciwdziałają m.in. zespoły wyposażone w mobilne centra monitoringu z przenośnymi kamerami. W 2015 r. na Dolnym Śląsku Straż Ochrony Kolei objęła szczególną obserwacją ponad 1100 miejsc. Funkcjonariusze interweniowali prawie 100 razy, wystawili 63 mandaty w skrajnie niebezpiecznych przypadkach – mówi Zygmunt Ilnicki, zastępca komendanta Regionalnej Komendy SOK we Wrocławiu. 

Skutki lekkomyślności na torach to oprócz niepotrzebnych tragedii także utrudnienia w ruchu pociągów, sięgające nawet kilkunastu godzin. To również koszty, które wynikają z angażowania służb ratunkowych, policji, prokuratury, zespołów technicznych i dodatkowego personelu kolejowego. 

20 marca br. koło Oławy na przejeździe rowerzysta ominął zamknięte rogatki, wpadł pod pociąg. Opóźnionych było 17 pociągów pasażerskich na 818 minut. Całkowita przerwa w ruchu trwała 1 godzinę. Wypadek utrudnił podróż prawie dwóm tysiącom podróżnym. 

Rok 2014 był najbezpieczniejszy w historii kolei. Liczba wypadków na przejazdach spadła o 14% - spadła też liczba zabitych i rannych. Cały czas jednak poważny problem stanowią osoby przechodzące przez tory w miejscach niedozwolonych. 

Na Dolnym Śląsku w 2014 r. funkcjonariusze SOK wylegitymowali i pouczyli prawie 300 osób. Wystawili 100 mandatów na kwotę ponad 5 tys. zł. W Polsce w 2014 roku wylegitymowanych przez SOK było ponad tysiąc osób, ponad 4000 pouczonych – w 250 przypadkach sprawy trafiły do sądu. Wystawiono prawie 2000 mandatów karnych na łączną kwotę prawie 100 000 złotych. SOK przeprowadziła ponad 700 spotkań z uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. 

Od 10 lat trwa kampania społeczna PLK Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”. Prowadzone w jej ramach konferencje, szkolenia, działania obok linii kolejowych, zwracają uwagę na właściwe zachowania pieszych. Jest także możliwość zgłaszania „dzikich przejść” – za pośrednictwem strony www.bezpieczny-przejazd.pl lub kontaktując się z całodobowym numerem alarmowym SOK 22 474 00 00.Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
miroslaw.siemieniec@plk-sa.pl
T: + 48 694 480 239

Galeria

Pliki do pobrania

Dolnośląska akcja SOK przeciw tragediom na torach

Pobierz
udostępnij drukuj