04.10.2019

Dodatkowe tory do Piaseczna – lepsze połączenia kolejowe powiatów z Warszawą

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują budowę dodatkowych torów aglomeracyjnych na trasie z Warszawy do Piaseczna wraz z połączeniem do Konstancina – Jeziorny. Spółka ogłosiła przetarg na opracowanie studium wykonalności. Planowana inwestycja zapewni możliwość przejazdu większej liczby pociągów i jeszcze lepsze podróże z powiatów podwarszawskich do stolicy.

W ramach studium wykonalności wykonawca dokona kompleksowej analizy, która określi możliwości techniczne oraz szczegółowe rozwiązania i zakres niezbędnych prac, a także szacowane koszty inwestycji. Studium będzie podstawą do szczegółowego planowania projektu po 2020 roku.

Krok po kroku konsekwentnie zapewniamy mieszkańcom miejscowości i powiatów coraz lepsze połączenia kolejowe. Również mieszkańcy podwarszawskich powiatów, którzy coraz częściej w codziennych podróżach do pracy czy szkoły wybierają kolej, mogą liczyć na lepsze połączenia. Na trasie z Warszawy do Piaseczna wraz z połączeniem do Konstancina–Jeziorny Polskie Linie Kolejowe planują dodatkowe tory dla kolei aglomeracyjnej. To zadanie wpisuje się w realizację rządowego programu Kolej+. – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Więcej pociągów z Warszawy do Piaseczna

Studium wykonalności dotyczy budowy dwóch dodatkowych zelektryfikowanych torów aglomeracyjnych na ok. 20 km odcinku od przystanku Warszawa Aleje Jerozolimskie (na styku ze stacją Warszawa Zachodnia) do stacji Piaseczno.

Planowana budowa dwóch dodatkowych zelektryfikowanych torów z Piaseczna do Warszawy zapewni oddzielenie ruchu aglomeracyjnego od dalekobieżnego i towarowego. Na torach aglomeracyjnych możliwe będzie uruchomienie większej liczby połączeń, czyli lepsze, wygodniejsze podróże. Takie rozwiązania pozwalają najlepiej wykorzystać możliwości jakie ma kolej – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Koleją z Konstancina – Jeziorny do stolicy

W ramach opracowanego studium wykonalności przeanalizowana zostanie modernizacja linii kolejowej Warszawa Okęcie – Jeziorna wraz z elektryfikacją i budową nowych przystanków. Głównym celem prac jest uruchomienie na niej połączeń pasażerskich i utworzenie połączenia aglomeracyjnego Konstancina-Jeziorny z Warszawą (przez gminy Piaseczno i Lesznowola).

Usprawnienie ruchu towarowego w aglomeracji warszawskiej

Wykonawca przeanalizuje poprawę połączenia linii kolejowej nr 8 z Warszawą Główną – od posterunku Warszawa Aleje Jerozolimskie do st. Warszawa Główna Towarowa, (tj. linii nr 510) oraz przedstawi koncepcję budowy odcinków nowych linii (łącznic) kolejowych w tym rejonie. które w założeniu usprawnią ruch towarowy.

Termin składania ofert w postępowaniu „Dobudowa torów aglomeracyjnych na odcinku Warszawa Al. Jerozolimskie - Piaseczno wraz z połączeniem do Konstancina-Jeziorny – opracowanie Studium Wykonalności” mija 12 listopada 2019 r.

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: 694 480 239

Galeria

Pliki do pobrania

Dodatkowe tory do Piaseczna – lepsze połączenia ...

Pobierz
udostępnij drukuj