23.03.2011

COLPOFER wspiera PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w przygotowaniach do EURO 2012

Konferencja COLPOFER "Ochrona transportu kolejowego podczas masowych imprez sportowych – Olimpiada i EURO 2012" rozpoczęła się dziś w Warszawie. "Sprawna kolej, to kolej przyjazna klientowi i kolej bezpieczna" – powiedział na otwarciu Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Zbigniew Szafrański.

COLPOFER (Collaboration des services de Police ferroviaire et de securite).- europejska organizacja powstała w 1980 roku, zrzeszająca kolejowe firmy i siły policyjne. Głównym zadaniem firm kolejowych i kolejowych sił policyjnych jest ochrona osób i mienia jak również zapewnienie bezpieczeństwa ruchu kolejowego. COLPOFER gromadzi przedstawicieli firm kolejowych wszystkich sektorów (infrastruktury, pasażerskiego, towarowego) i policji kolejowych.


W 54 Konferencji COLPOFER uczestniczą przedstawiciele z 22 krajów, reprezentujący służby ochrony kolei i europejskich policji kolejowych, przedstawiciele: Komisji Europejskiej (DG MOVE), Międzynarodowego Związku Kolei (UIC), międzynarodowej Unii Transportu Publicznego (UITP), Wspólnoty Kolei Europejskich i Zarządców Infrastruktury (CER) i Europejskiej Organizacji Zarządców Infrastruktury (EIM).

Podczas Konferencji poruszane są zagadnienia międzynarodowej współpracy w zakresie bezpieczeństwa transportu kolejowego podczas EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz podczas Olimpiady w Wielkiej Brytanii.


Polska i Ukraina przygotowują się intensywnie, do trzeciej co do wielkości, imprezy sportowej świata. Szacujemy, że na imprezę przybędzie około 350 tys. gości z innych państw. Rozegranych zostanie 31 meczów, z tego 15 w Polsce. Polska oferta obejmuje łącznie 4 obiekty sportowe w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. Nasi partnerzy z Ukrainy przygotowują kolejne obiekty w Kijowie, Lwowie, Doniecku i w Charkowie.

Na niełatwym do ochrony terenie kolejowym, spodziewamy się intensywnego ruchu podróżnych. W ramach podoperacji "Kolej" zabezpieczone zostaną m.in. przejazdy kibiców pociągami. Straż Ochrony Kolei, jest członkiem centralnych i wojewódzkich międzyresortowych zespołów ds. poprawy bezpieczeństwa na obszarach kolejowych.

Podczas konferencji poruszane są tematy z dziedziny ochrony transportu kolejowego m.in: ochrona przewozów kolejowych podczas olimpiady w Wielkiej Brytanii, ochrona przed aktami terrorystycznymi, fałszerstwa biletów kolejowych, ochrona przed graffiti, ochrona przewozów towarowych, kradzieże metali.

Debata jest bezpośrednią wymianą sprawdzonego "know-how". Członkowie COLPOFERu z Niemiec, Austrii i Szwajcarii przedstawią doświadczenia z okresu Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2006 roku oraz z EURO 2008. Konferencja przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa podczas EURO 2012.

 

 

Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Galeria

udostępnij drukuj