21.10.2013

Co tydzień o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowo-drogowych

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. intensyfikują działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa. W nowym sezonie akcja „Bezpieczny poniedziałek” adresowana do kierowców i pieszych będzie prowadzona nie co miesiąc, ale raz w tygodniu. „Bezpieczny poniedziałek” zostanie teraz „Bezpiecznym piątkiem”, gdyż najnowsze dane wskazują, że właśnie w tym dniu dochodzi do większej liczby wypadków na przejazdach. Za każdym razem w 23 miastach w całej Polsce, pracownicy PLK, Straży Ochrony Kolei oraz policji będą edukowali, informowali, a w przypadku tych, którzy rażąco naruszali przepisy kodeksu ruchu drogowego, nie skończy się wyłącznie na upomnieniach. 

Dzisiejszą akcję zorganizowano w 23 miejscach na terenie całej Polski. Między innymi na przejeździe kolejowo-drogowym w miejscowości Chrzęsne koło Siedlec, gdzie pracownicy PLK, Straży Ochrony Kolei oraz policji od rana sprawdzali, czy wszyscy kierowcy stosują się do przepisów na przejeździe. Bilans akcji w tym miejscu jest dla kierowców negatywny – wręczono jedno upomnienie i jeden mandat. 

Blisko 80% incydentów i wypadków kolejowych powodują użytkownicy dróg, a także piesi poruszający się po torach w miejscach niedozwolonych. Natomiast 99% wypadków na przejazdach powodują lekceważący przepisy kierowcy.

Zespoły kontrolne zgodnie przyznają, że obecność służb mundurowych wpływa mobilizująco na kierowców oraz pieszych i dyscyplinuje ich do zachowania większej ostrożności podczas przekraczania przejazdów kolejowo - drogowych. Przyjęta metodologia działań przynosi wymierne efekty – coraz więcej osób wykazuje rozwagę i ostrożność podczas pokonywania przejazdów, co tylko potwierdza słuszność prowadzonych działań.

Akcja „Bezpieczny poniedziałek” prowadzona jest od trzech lat w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”. Tegoroczna edycja trwała od maja do października. Następna edycja będzie przebiegała pod hasłem „Bezpieczny piątek”. Według najnowszych statystyk do największej liczby zdarzeń na przejazdach dochodzi właśnie w piątki – do południa. Stąd przedstawiciele PLK wspólnie z policją i Strażą Ochrony Kolei będą edukowali, przypominali i kontrolowali kierowców co tydzień, w każdy piątek w 23 miejscach w Polsce, między majem a wrześniem 2014 roku.

Bezpieczny poniedziałek to tylko jedna spośród ponad 170 inicjatyw prowadzonych przez zarządcę infrastruktury na rzecz poprawy bezpieczeństwa na torach. Skuteczność działań informacyjnych i edukacyjnych zależy jednak w przeważającej części od zachowania kierowców i pieszych. Kolejarze apelują o rozsądek i bezpieczne zachowania na obszarach kolejowych. 

 

Kontakt dla mediów:
Maciej Dutkiewicz
Zespół prasowy
e-mail: rzecznik@plk-sa.pl
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tel. + 48 662-114-900

Galeria

udostępnij drukuj