Widok z góry na dwa budowane perony Warszawa Targówek i przejeżdżający pociąg fot. Martyn Janduła
04.08.2021

Bliżej do podróży z nowego przystanku Warszawa Targówek

Logo Fundusze Europejskie - Infrastruktura i Środowisko, flaga Rzeczpospolita Polska, logo PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Logo Unia Europejska - Fundusz Spójności

Lepszy dostęp do kolei w aglomeracji warszawskiej zapewni od grudnia nowy przystanek Warszawa Targówek. Podróżni będą korzystać z dwóch peronów z windami i pochylniami. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. dofinansowana ze środków unijnych POIiŚ, wpisuje się w rozwój kolei wyznaczany przez kolejowy Master Plan dla Warszawy.

Zwiększają się możliwości kolei w obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego. Od grudnia  nowy przystanek Warszawa Targówek ułatwi komunikację m.in. między pociągiem a metrem.

– Inwestycje z Krajowego Programu Kolejowego zwiększają dostępność Polaków do kolei. To nie tylko poprawa połączeń dalekobieżnych i regionalnych, ale również lepsza oferta w aglomeracjach. Nowy przystanek na pograniczu Pragi i Targówka pozwoli na szybki i sprawny dojazd do centrum Warszawy – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Nowy przystanek kolejowy na warszawskiej Pradze zwiększy możliwości komunikacyjne w mieście. W ramach inwestycji zbudowano dwa 200-metrowe perony. Dla podróżnych zostaną zamontowane wiaty i ławki. Perony będą oświetlone i wyposażone w system informacji  pasażerskiej. Dostęp do pociągów zapewnią dwie windy przy nowym przejściu pod torami od strony ul. Stalowej oraz zadaszone pochylnie od al. Solidarności w kierunku przystanku autobusowego.

– Przystanek Warszawa Targówek będzie dodatkowym dostępem do kolei. Przy zapewnieniu odpowiedniego połączenia ze strony komunikacji miejskiej, powstanie dogodny punkt, łączący kolej z transportem publicznym stolicy. Inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., realizowane ze środków budżetowych oraz z wykorzystaniem środków unijnych, znacząco poprawiają warunki komunikacji w Warszawie, aglomeracjach oraz regionach – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Przystanek Warszawa Targówek jest w sąsiedztwie stacji drugiej linii metra Szwedzka oraz przystanków komunikacji miejskiej w kierunku Targówka lub Pragi. Do zadań miasta należy budowa chodnika, który ułatwi przejście między metrem a koleją.

Na realizację projektu miał wpływ rozszerzony zakresu robót, które uwzględniły założenia przyjętego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kolejowego Master Planu dla Warszawy.

Wykonano zakres prac przygotowawczych, związanych z rozbudową linii kolejowej z Warszawy w kierunku Legionowa (nr 9) do układu czterotorowego. Położony na nasypie przystanek „obejmuje” ok. 700 metrów ścianek Larsena. Wbite na głębokość 12 m stalowe elementy wzmocniły konstrukcję. Takie rozwiązanie pozwoli w przyszłości na budowę nowych torów.

Budowa przystanku realizowana jest w ramach projektu „Poprawa przepustowości linii kolejowej E 20 na odcinku Warszawa – Mińsk Mazowiecki”. Wartość prac związanych z przystaniem 27,3 mln zł. Wartość całego projektu to ponad 172 mln zł. Prace są dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Krajowy Program Kolejowy to znacząca poprawa ruchu kolejowego w aglomeracjach, podniesienie standardu podróży na trasach regionalnych oraz polepszenie warunków dla przewozu towarów. Atrakcyjność kolei wzmocni spójna sieć kolejowa o wyższych prędkościach, zapewniających krótsze podróże we wszystkich regionach, w ruchu międzyregionalnym oraz konkurencyjne przewozy towarowe m.in. łączące Śląsk z portami Trójmiasta, Szczecina i Świnoujścia.

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 694 480 239

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Galeria

Pliki do pobrania

Bliżej do podróży z nowego przystanku Warszawa Targówek

Pobierz
udostępnij drukuj