20.05.2019

Będą krótsze podróże między Kutnem a Płockiem

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły remont torów na odcinku Gostynin – Łąck w ramach rewitalizacji linii kolejowej nr 33 Kutno – Brodnica. Efektem prac będzie skrócenie o 10 minut przejazdu pociągów pasażerskich między Płockiem a Kutnem oraz sprawniejsze przejazdy składów towarowych do płockiej rafinerii PKN Orlen. Inwestycja o wartości ok. 36,6 mln zł jest realizowana ze środków własnych PLK.

Po zakończeniu robót mieszkańcy Płocka, Łącka, Gostynina zyskają lepsze połączenie z Kutnem i magistralą łączącą Poznań z Warszawą oraz linią w kierunku Łodzi. Efektem prac za 15 mln zł będzie podniesienie prędkości pociągów z 60 km/h do 100 km/h. Zyskają przewozy pasażerskie i towarowe.

W ramach prac na 10-kilometrowym odcinku Gostynin – Łąck wymienione zostaną szyny i podkłady oraz oczyszczony tłuczeń. Wzmocniona zostanie konstrukcja 12 przepustów i mostów. Przywrócone zostaną pierwotne parametry sieci trakcyjnej. Wyregulowana będzie sieć trakcyjna. Wzrost bezpieczeństwa w ruchu drogowym i kolejowym przyniesie wymiana nawierzchni drogowej na 7 przejazdach kolejowo – drogowych w Gostyninie, Legardzie, Wyrobkach Gostynińskich, Rogożewie, Emilianowie i Łącku (dwóch).

Na odcinku Kutno – Płock – Sierpc w maju wprowadzono zastępczą komunikację autobusową, która obowiązuje do 23 czerwca. Takie rozwiązanie zapewni sprawną realizację prac. Szczegółowy rozkład jazdy pociągów znajduje się na stronie www.portalpasazera.pl i stronie przewoźnika Koleje Mazowieckie.

Coraz szybciej i bezpieczniej z Płocka do Kutna

Obecne prace są kontynuacją rewitalizacji trasy Kutno – Płock realizowanej przez PLK w 2018 roku. W ubiegłym roku wykonano prace o wartości 21,6 mln zł ze środków własnych spółki. Inwestycja objęła dwa odcinki: Strzelce Kujawskie – Sierakówek oraz Sierakówek – Gostynin. W ramach prac wymieniono blisko 15 km torów, co pozwoliło przywrócić prędkość pociągów do 100 km/h. Sprawniejsze przejazdy pociągów przyniósł remont 750-metrowego mostu kolejowego w Płocku, na którym wymieniono ponad 1200 mostownic. Wzmocniono też konstrukcję 20-metrowego mostu kolejowego w Gostyninie nad rzeką Osetnicą. Ponadto, zmodernizowano 5 obiektów inżynieryjnych, w tym 2 mosty i 3 przepusty. Dzięki wymianie nawierzchni na 8 przejazdach kolejowo-drogowych wzrosło bezpieczeństwo ruchu kolejowego i drogowego.

Efektem prac prowadzonych w latach 2018-2019 będzie skrócenie czasu podróży między Kutnem i Płockiem ok. 10 minut. Sprawniejsze będą przejazdy składów z wagonami-cysternami do rafinerii PKN Orlen w Płocku.

Kontakt dla mediów:

Karol Jakubowski
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48 668 679 414

Galeria

Pliki do pobrania

Będą krótsze podróże między Kutnem a Płockiem

Pobierz
udostępnij drukuj