Filtrowanie
07.02.2019

Kolejowy sprzęt w nowych rolach i miejscach

Elementy toru posłużyły do zbudowania konstrukcji towarzyszącej warsztatom historycznym w szkole w Rzekuniu, a elektromechaniczny pulpit nastawczy z 1942 r. będzie można zobaczyć w Muzeum Parowozownia w Jarocinie. „Wysłużony” sprzęt kolejowy zyskuje nowe życie i przypomina o historii.

06.02.2019

Nowe przystanki, bezpieczne przejścia i lepsza podróż z Krakowa do Skawiny

Maszyny i ludzie pracują na linii nr 94, na trasie z Krakowa Płaszowa do Podborów Skawińskich. Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., za przeszło 250 mln zł ze środków budżetowych, pociągi sprawniej pojadą w kierunku Zakopanego. Mieszkańcy aglomeracji zyskają nowe przystanki, przejścia podziemne i wygodne dojazdy do Krakowa.

05.02.2019

Istotny krok do budowy linii „Podłęże – Piekiełko”

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. uzyskały prawomocne decyzje środowiskowe dla budowy nowej linii „Podłęże – Piekiełko” i modernizacji istniejącej linii nr 104 Chabówka – Nowy Sącz. To pierwsze decyzje administracyjne dla inwestycji, zapewniającej lepszą komunikację w Małopolsce, z północy na południe Polski i Europy na osi Bałtyk – Bałkany – Morze Czarne.

05.02.2019

PLK przesuwa termin wprowadzenia stawek jednostkowych za korzystanie z peronów

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. uwzględniają opinie przewoźników kolejowych oraz jednostek samorządu terytorialnego, które wpłynęły do spółki po opublikowaniu informacji o wprowadzeniu od lutego br. stawek jednostkowych za korzystanie z peronów.

04.02.2019

Sprawniejszy przewóz towarów z województwa śląskiego do portów

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują rewitalizację linii towarowej nr 171. Dzięki przebudowie stacji Sosnowiec Dańdówka, zwiększy się prędkość pociągów i przepustowość linii. Wymienione będą urządzenia sterowania ruchem i dwie nastawnie. Towary z województwa śląskiego pojada koleją do portów i w głąb kraju. Szacowana wartość inwestycji ze środków budżetowych, to ponad 60 mln złotych.

01.02.2019

Leszno - inwestycja PLK zwiększy bezpieczeństwo i usprawni komunikację

Za prawie 6 mln zł w Lesznie, w miejscu skrzyżowania kolejowo-drogowego, będzie bezkolizyjny przejazd pociągów i samochodów. Zapewni to wiadukt, budowany przez PKP Polskie Linie kolejowe S.A. w ramach modernizacji linii E59 na odcinku Czempiń – gr. woj. dolnośląskiego. Inwestycja z unijnego programu CEF Łącząc Europę warta jest prawie 1,5 mld zł.

31.01.2019

Mosty kolejowe w Krakowie: budowa postępuje zgodnie z planem

Ruszył najważniejszy etap budowy nowego mostu kolejowego na Wiśle. Wykonawca rozpoczął montaż głównych elementów konstrukcji. Już w połowie roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują wykorzystać nową przeprawę. Do końca 2020 r., dzięki miliardowej inwestycji z wykorzystaniem środków instrumentu CEF „Łącząc Europę”, w Krakowie powstaną m.in. trzy mosty i dodatkowe tory na estakadach.

30.01.2019

Lubartów – Parczew - będą dwa nowe przystanki i lepsza podróż

Nowe przystanki w Laskach i Berejowie, komfortowe perony na 8 stacjach, sprawne przewozy towarowe i wyższy poziom bezpieczeństwa – takie będą efekty prac na odcinku Lubartów – Parczew. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na rewitalizację odcinka Lubartów – Parczew na linii Lublin - Łuków. Wartość inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego to ok. 80 mln...

29.01.2019

Bezpieczne ferie z koleją na Mazowszu

Na przejazdach kolejowo-drogowych akcje ulotkowe. Patrole Straży Ochrony Kolei na wiaduktach, mostach i stacjach. Podczas ferii kolejarze częściej przypominają o bezpieczeństwie – liczą również na efekty stałej edukacji dzieci i młodzieży. Tylko w 2018 r do uczniów trafiły tysiące ulotek i broszur. Było ponad 1100 prelekcji, dzięki którym ponad 50 tysięcy najmłodszych dodatkowo zyskało wiedzę o...

28.01.2019

Bezpieczeństwo na kolejowym poligonie

Sprawniejsze podróże dzięki ograniczeniu liczby awarii sieci trakcyjnej i urządzeń przytorowych oraz poprawa ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym – to planowane efekty rozpoczętych doświadczeń. W styczniu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. uruchomiły na linii Rozprza – Radomsko (woj. łódzkie) poligon – odcinek linii do badania i testów ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi.

25.01.2019

Z Krakowa do Katowic 34 wiadukty kolejowe za miliony zł

34 wiadukty kolejowe warte miliony zł usprawniają podróże koleją i udrażniają systemy komunikacji wielu miejscowości wzdłuż linii Kraków – Katowice. W poniedziałek w podkrakowskim Zabierzowie kolejny wiadukt kolejowy ułatwi bezpieczne przejazdy. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wykonają przeszło 50 mostów, wiaduktów, przejść podziemnych i kładek na linii E30 ze stolicy Małopolski do Katowic.

25.01.2019

Forum Inwestycyjne – platforma dialogu dla usprawnienia procesu inwestycyjnego

Na VI Plenarnym Forum Inwestycyjnym przestawiono uzyskane efekty i postulaty, wypracowane podczas spotkań grup roboczych Forum. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. omówiły realizację inwestycji w 2018 r. oraz poinformowały o planach na 2019 r. 

23.01.2019

I Kongres Rozwoju Kolei

Na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbywa się I Kongres Rozwoju Kolei. Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., PKP S.A., PKP CARGO S.A., oraz PKP Intercity S.A. Inauguracyjna edycja Kongresu będzie przebiegać pod hasłem „Przyszłość i Perspektywy”. W wydarzeniu uczestniczą m.in. przedstawiciele Rządu Rzeczypospolitej Polskiej.

22.01.2019

Wygodniej i bezpieczniej z Tarnowa w Beskidy

Kolejne inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na trasie Tarnów – Muszyna ułatwią dostęp do atrakcji na południu Małopolski. Prace za 66 mln zł poprawią podróże między Grybowem a Kamionka Wielką - zwiększy komfort obsługi podróżnych na przystanku w Mszalnicy i poziom bezpieczeństwa dzięki przebudowie dwóch wiaduktów i przejazdów kolejowo-drogowych.

22.01.2019

SOK – bezpieczniejszy 2018 rok na kolei

Mniej zdarzeń na obszarach kolejowych, blisko 3000 ujętych sprawców przestępstw i wykroczeń, 18 000 kontroli skupów złomów, 17 000 patroli na przejazdach kolejowo-drogowych i 55 000 patroli na „dzikich przejściach”. Aktywne działania Straży Ochrony Kolei w 2018 roku to coraz większe bezpieczeństwo pasażerów.