10.01.2014

190-tonowy wiadukt na linii kolejowej Warszawa – Łódź

W Piastowie koło Warszawy, na linii łączącej Warszawę z Łodzią, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. montują nowy wiadukt kolejowy, który zastąpi wysłużoną konstrukcję i pozwoli pociągom pasażerskim na rozwinięcie prędkości do 160 km/h.

Nowy obiekt mierzy niemal 55 metrów długości i waży 192 tony. Przeprowadzenie operacji wymiany starej konstrukcji na nową wymagało zastosowania ciężkiego sprzętu. Konieczne było sprowadzenie specjalnego dźwigu zdolnego podnieść nawet 500 ton. Dojechał on na miejsce w częściach, których transportem zajęło się aż 25 tirów. Jedynie kilka firm w Polsce zrealizowało w przeszłości tak skomplikowaną operację.

Pierwotny plan zakładał modernizację starego wiaduktu, jednak po analizie korzyści  płynących z takiego rozwiązania, PLK zdecydowały się na wymianę całego obiektu na nowy. Dzięki temu przejazd w tym miejscu będzie bardziej komfortowy, szybszy, a co najważniejsze zdecydowanie bezpieczniejszy.

Aby obiekt spełniał najwyższe standardy, równolegle do wymiany konstrukcji prowadzone są prace związane z nadbudową przyczółków oraz przebudową nasypów w obrębie wiaduktu. 

Prace toczą się zgodnie z przyjętym harmonogramem. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują zakończenie modernizacji odcinka Warszawa Zachodnia – Grodzisk Mazowiecki do końca 2014 roku.

 

Kontakt dla mediów:
Maciej Dutkiewicz
Zespół Prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tel. 883 354 177
rzecznik@plk-sa.pl

Galeria

Pliki do pobrania

190-tonowy wiadukt na linii kolejowej Warszawa – Łódź

Pobierz
udostępnij drukuj