24.11.2014

17 mln zł na modernizację przejazdów kolejowych w województwie warmińsko - mazurskim

17 przejazdów kolejowych w województwie warmińsko - mazurskim przejdzie gruntowną modernizację. Skrzyżowania będą wyposażane w dodatkowe urządzenia ostrzegawcze lub rogatki. Program podwyższający bezpieczeństwo na przejazdach prowadzony przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. obejmuje ponad 300 skrzyżowań kolejowo - drogowych w całej Polsce. 

Projekt zakłada modernizację 17 przejazdów kolejowych w województwie warmińsko - mazurskim. Wyeksploatowane urządzenia zostaną zastąpione nowoczesną sygnalizacją lub rogatkami uruchamiającymi się przed przejazdem pociągu. Modernizacja obejmuje m.in. 7 przejazdów na linii Olsztyn - Iława, 3 skrzyżowania pomiędzy Olsztynem a Działdowem oraz 3 w okolicach Ełku. 

Na wszystkich przejazdach zamontowana zostanie sygnalizacja świetlna. Oprócz tego, na części skrzyżowań pojawią się nowoczesne urządzenia samoczynne. Dzięki zamontowaniu dodatkowej sygnalizacji, maszyniści będą otrzymywali sygnały o stanie urządzeń.
W przypadku ich uszkodzenia, maszynista, zgodnie z przepisami, ograniczy prędkość pociągu do 20 km/h i zachowa szczególną ostrożność. Modernizacja pozwoli również na szybszą jazdę pociągów na skrzyżowaniach drogi i toru  bo wprowadzone zabezpieczenia będą odpowiadały wymaganemu poziomowi bezpieczeństwa przy rosnącej liczbie aut. Obiekty zostaną także wyposażone w urządzenia do monitoringu i rejestracji zdarzeń. 

Inwestycja prowadzona na terenie województwa warmińsko - mazurskiego jest częścią ogólnopolskiego programu dzięki, któremu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wyremontują 307 przejazdów w całym kraju. Koszt realizacji zadania to ponad 300 mln zł, a w samym województwie warmińsko - mazurskim to około 17 milionów zł.

Bezpieczeństwo to jeden z priorytetów działań PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Modernizacje i rewitalizacje linii kolejowych uwzględniają budowę wiaduktów, podziemnych przejść dla pieszych, tuneli drogowych oraz dodatkowych zabezpieczeń przejazdów kolejowych. W Polsce jest ich ponad 12 500. Za ich utrzymanie odpowiada zarządca infrastruktury.  

Poza działaniami technicznymi, podnoszącymi poziom bezpieczeństwa na przejazdach, spółka prowadzi kampanię społeczną Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”. Jej celem jest podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych. Więcej informacji o kampanii pod adresem www.bezpieczny-przejazd.pl.  


POIiŚ 7.1-59 „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na przejazdach kolejowych – etap I”
POIiŚ 7.1-80 „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na przejazdach kolejowych – etap II”
Kontakt dla mediów:
Maciej Dutkiewicz
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A
Zespół Prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
tel. 883 354 177

Galeria

Pliki do pobrania

17 mln zł na modernizację przejazdów kolejowych w ...

Pobierz
udostępnij drukuj